Ara

Aile ve İlişki Terapisi

Aile; dış dünyadan bizi koruyarak yaşamamıza ve gelişmemize olanak sağlayan evimizdir. Dolayısıyla içeride destekleyen yapıyı oluşturan iletişim sağlığını kaybederse, içindeki

bireylerin sağlığını koruması zorlaşır.


Aile ilişkilerinin sağlığını yitirmesi çok acı verir. En kötüsü de bu acıdan evin küçükleri daha büyük payı alır.Her aile ilk kurulduğunda uyum içindedir. Ve hemen her ailede başlangıç uyumunun bozulabildiği çatışmalar yaşanabilir. Önemli olan çatışmanın yaşanması değil bunun nasıl yaşandığıdır.


Aile içindeki şiddetin kökünde iletişim bozukluğuna karşı savunma sistemi vardır. Şiddetin ortadan kalkması terapi sürecinin ilk hedefidir.Aile içindeki iletişim arızaları molotof kokteyli gibidir. Patladığında tüm bireylere sıçrar. Evin içinde patlamadan bir uzmanla imha edilmelidir. Uzman aile terapisti aileyi ve onu oluşturan bireyleri bu çatışmaların yaralanmalarından korurken, ailenin sağlıklı iletişim kurmasına arabuluculuk eder. Bireysel olarak da, aile içi ve dışı ilişkilerini tüm yaşamlarında sağlıklı yapılandırma ve yürütme açısından destekler.

İlk seanslardaki belirlemeye göre, bireysel ve/veya beraber seans aralıklarıyla, aile ilişkileri içindeki ittifak, koalisyon, gizli çatışma vb. iletişim unsurları karşılıklı olarak aileyi oluşturan bireylerin değerlendirmeleri, eylemleri, şüpheleri, engelleri, belirlemeleri, şikayetleri, olay örgüleri, başkalaşımları, arzuları, rol ezberleri vb. üzerinden çalışılır.

Sıklıkla çocukların yaramazlığı şikayetlerin geliş sebebi olabilse de hiç bir çocuk yaramaz doğmaz. Çocuğun yaramazlığı aile içindeki iletişim arızasının habercisidir.Daha başka bir çok arıza bildiricisi vardır...


Aile bireylerinden birindeki depresyon, psikosomatik hastalıklar, yalanlar, aldatmalar, iş yaşamındaki başarısızlıklar, saygı yitimi, alkol vb. bağımlılıklar, cinsel bozukluk, ilgi azalması, aşırı yoğun ilgi ve ilgilenilme arzusu. Her aile kendine has bir durumdur ve kendine özgü müdahale gerektirir.

Örtük olanın açığa çıkması durumunda, sürdürülemez bir ilişki durumuna gelme aşamasında uzmana gidilme zamanı gelmiş demektir. Sorunların daha da büyümeden ve kemikleşmeden çözümlenmesi aile üyelerinin sağlıkları için yaşamsaldır.

Kuşkusuz yaşamda problemler ve yanlış anlaşılmalar bitmez, bununla beraber sırası geldikçe, uygun ve sağlıklı bir şekilde aşılabilir.Boşanma oranlarının dünya standartlarına göre üst seviyelerde olduğu ülkemizde, sağlıksız aile fertleri olarak en çok da çocuklarımız mağdur olmaktadır. Yaşamın bu kötü kabusundan çıkmak için elimizden gelenler var.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

​8 mart dünyaemekçi kadınlar günü kutlu olsun!

Cinsiyetler arası ayırımcılık başlayalı binlerce yıl olmuş. Erkek egemenliğini doyasıya dünya nimetlerinden faydalanarak yaşayan insanın eril canlısı bu gücünü paylaşmaya pek niyetli görünmüyor. Yine