Ara

Çocuklarımız Kime Emanet?

Bu hafta vizyonda oynayan Meksikalı ünlü yönetmen İnnaritu’nun son filmi “Biutiful” bu sorunla, izleyiciler aracılığıyla, tüm insanlığı yüzleştiriyor. İnnaritu’nun temel meselesi bu. Daha önce “Babil” filmi ile de benzer bir mesaj veriyordu. Tüm dünyada gerçek anlamda fiziksel ve ruhsal olarak koruyamadığımız, sahip çıkamadığımız çocuklar doğurmaya devam ediyoruz. Bundan bizler de acı çekmekteyiz ama en çok çocuklarımız acı çekmekte ve yetişme evrelerinde takılıp kalmaktalar.
“İnsanlık tarihi, sahip olanlarla olmayanlar arasındaki savaşların tarihidir” dedi Marx evet ama artık bu savaşlarla sahip olunan nedir? Makro ekonomik sorunlar ve makro siyasetin muzdaripleri minik çocuklar işte! Giderek nesilden nesile daha keskin bir yok edişle doğal kaynakları ve insanı kıyan bu sözüm ona sahip olmak kime yarıyor? Ne uğurda ve ne pahasına? Yaşam; sorumsuz bir israf mıdır? Bir katlin aktarımı mıdır? -Anne, baba olma sorumluluğunu kendimiz dışında birilerine, devlete, tanrıya, evrene attığımız sürece evet! Güzel bir gelecek hayalleri ile evlenip daha iki yıl dolmadan boşanıyoruz. Her şeyi görüp, duyup, hissedip anladıkları için çocuklar daha derin acılar çekiyor bu durumda. Herkesin başına geldiği için yaşamın kurulu tuzakları sanarak durumu normalleştiriyoruz. Ayrılmanın telaşıyla kendi derdimize düşüyoruz. Maddi sıkıntılar da varsa acı öfkeye dönüşüyor. Bu olumsuz sarmalın içinde çocuklar nasıl büyüyecek? Burada sayıp dökmek istediğim olumsuzluklar değil elbette...Bu durumdan çıkışı işaret etmek istiyorum. Ailemiz dışarıdaki canhıraş canpazarından gelip içine sığındığımız kalemizdir. Duygusal dünyamızla da oraya sığınır, kendi seçtiğimiz ve kurduğumuz dünyamızı dış dünyadan korumaya çalışırız. Duygularımızda yaşadığımız savaş dış dünyada yaşadığımız maddi savaştan çok daha acı vericidir. Üstelik tüm aile bireylerini etkiler, patlayıcı maddeleri evimize getirmek elimizde patlar. Eğer evimizde yolunda gitmeyen bir durum varsa, anlaşmazlıklar, kırgınlıklar, düş kırıklıkları yaşanıyorsa, bu durum evimizin içinde patlamadan bir uzmanla beraberce bunları imha etmek ailemizin sağlığı ve mutluluğu için olduğu kadar çocuklarımızın bugünü dolayısıyla da geleceği için çok önemlidir. Çünkü hepimiz biliyoruz ki; çocuklarımız da tıpkı bizler gibi, ebeveynlerin onlara aktardıklarıyla beraber onların kendilerine emanettir.


Şubat 2011

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

​8 mart dünyaemekçi kadınlar günü kutlu olsun!

Cinsiyetler arası ayırımcılık başlayalı binlerce yıl olmuş. Erkek egemenliğini doyasıya dünya nimetlerinden faydalanarak yaşayan insanın eril canlısı bu gücünü paylaşmaya pek niyetli görünmüyor. Yine