Ara

Flört Candır

Flört; iki insan arasındaki cinsel çekime karşılık kazandıran, belirleyen, canlandıran, dışa vuran, doğal sözlü ve/veya sözsüz iletişimdir. Flört etmek beynimizde milyonlarca sinir hücresini aktive eder. Bu durum beynin içinde bağışıklık sistemimize de yarayan bir çok hormonun salgılamasına da neden olur. "Seni düşünmek tüm bedenimi ateşli bir sarsılmayla ele geçiriyor" cümlesi yalnızca bir şairin değil sağlıklı her bireyin hissedip yaşayabileceği duyumlardır. Coşku dolu mutlu bir heyecan diye tarif edebileceğimiz bu duyguları, çeşitli derecelerde yaşamanın kendisi bile yaşam enerjimizi, hayata bağlılığımızı artırır. İnsan ilişkileriyle var olur ve ilişkilerimiz yaşamımızdır.
Araştırmalara göre; ABD’de 1890’da her 10 evlilikten 1’i boşanmayla sonuçlanıyorken, bugün bu oran her 10 evlilikten sadece 3’ünün ayakta kalması şeklinde değişmiştir. Türkiye’de boşanma oranları son 10 senede %245 oranında artmıştır. Türkiye'nin bu artış hızı ABD'yi geçmiştir. İkinci defa evlenenlerin boşanma oranlarının evliliklerindeki boşanma oranlarının ilk defa evlenenlerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Boşanmış ailelerin çocuklarının yüzde 25’inin ondört yaşından önce içki ve uyuşturucuyla tanıştığı tespit edilmiştir, iyi aile bağlarına sahip çocuklarda ise bu oran yüzde 9. Berkley Üniversitesi’nden Judith Wallerstein’in araştırma sonuçlarına göre iyi aile bağlarına sahip olan çocukların yüzde 80’i evlenirken, boşanan ailelerin çocuklarında bu oran yüzde 60’a düşüyor Yine iyi aile bağlarına sahip çocuklar yetişkinliklerinde yüzde 61 oranında çocuk sahibi olurken, boşanan ailelerde bu oran yüzde 38’e düşmektedir. Bu tabloda da görüldüğü gibi gerek dünyada, gerekse ülkemizde ilişki sorunları bireyin mutluluğunu tehdit etmekte ve bu da toplumsal bir soruna dönüşmektedir. Yapılan klinik araştırmalara göre; ilişkiler flörtün bitmesiyle yavanlaşıyor, giderek sıkıcı olmaya dönüşen ilişkiler, sorunu dışa vurmak amaçlı bahanelerle davranışsal şikayetlere dönüşüyor. Şikayetlerin artması şiddet şeklinde kendini dışa vuruyor. Bu olumsuz döngünün sonucu, parçalanan aile ve sefil olan çocuklar tablosu olarak karşımıza çıkıyor. Bereket versin ki, insan her duruma adapte olduğu kadar, içinde bulunduğu olumsuz durumdan olumluya doğru da yönelen bir canlı. Elindeki olanakları sorununu gidermekten yana kullanmakta. Bugün teknoloji çağında internet aracılığıyla, tüm dünyanın internete bağlı diğer insanlarıyla tanışma olanağı içindeyiz. İnternet üzerinden kurulan iletişimle başlayan ilişkiler büyük bir hızla artıyor. Artık Amerikalılar %40, Avrupalılar %39 oranında internetten buluyor sevgilisini, eşini. Türkiye’de de durum farklı değil. Bu konuda yapılmış bir araştırma olmasa da tahminler, Türkiye’de en az 15 milyon kişinin arkadaş-eş bulma sitelerini kullandığını gösteriyor. Bugün Türkiye’deki arkadaş bulma sitelerinin sayısı 100’ün üzerinde. İnsan flört halinde kalmayı aşırı sorumluluk yüklediği ya da yükleneceği bir ilişki kurmaktan kaçınmak amaçlı da kullanabiliyor. Bir ilişki danışmanı olarak teklifim; flörtü ilişki içinde hiç bitmeyen bir oyun gibi sürdürmek ve yaşamın her anına yaymak olur. Çünkü flört; karşılıklı etkileri canlı tutar. Bir belirsizlik oyunu olarak, sürpriz, ikna edilme düşüncesi ile bir miktar kararsızlık ve kuşku içerir ki bu da ilişkinin sönmeden canlı kalmasını sağlar. Flört; beklenti, heyecan ile belirsizlik arasındaki bağlantıyı kurar ki erotik olan bu çalkantıdır.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

​8 mart dünyaemekçi kadınlar günü kutlu olsun!

Cinsiyetler arası ayırımcılık başlayalı binlerce yıl olmuş. Erkek egemenliğini doyasıya dünya nimetlerinden faydalanarak yaşayan insanın eril canlısı bu gücünü paylaşmaya pek niyetli görünmüyor. Yine