Ara

Aşk

Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore'u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

Filmin ingilizce adı "Her" yani kadın için kullanılan "O" şahıs zamiri. Film bir erkeğin eşinden ayrılma ve yeni bir ilişkiye hazırlanma karmaşasını bir çok katmanda anlatıyor. İlişkileri başlatan, kişinin yakınlığa duyduğu ihtiyaç olduğu kadar, aynı zamanda kendini nasıl hissettiğini ona yansıtan kişiyle kendisini yakın hissedebileceğini de anlatıyor. Yaşadıkça değişen insan için bir ilişkiye girmek kadar o ilişkiden çıkmak da çeşitli karmaşık duyguları hissetirir. İlişki üzerine düşünmek isteyenler için iyi bir film.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

​8 mart dünyaemekçi kadınlar günü kutlu olsun!

Cinsiyetler arası ayırımcılık başlayalı binlerce yıl olmuş. Erkek egemenliğini doyasıya dünya nimetlerinden faydalanarak yaşayan insanın eril canlısı bu gücünü paylaşmaya pek niyetli görünmüyor. Yine