Ara

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Bu yıl 474 kadın erkekler tarafından öldürüldü.* Geçen yılki 8 Mart emekçi kadınlar günü için adalet dileklerimiz 474  kadına hiç ulaşmadı.


Bu yıl yalnızca şubat ayında 22 kadın cinayete kurban gitti.

“Yaşamak istiyorum.” diyen sesleri kulaklarımızdan nasıl silinir? Öldürülen kadınlarımız çocuklarını, annelerinden koparan travmalarıyla ağır yaralı olarak, geride kimlere bıraktılar? Neden öldürülüyor kadınlar? Yaşamak istedikleri için! Özgürlük tezgahından nasipleri yok. Peki tezgah kimin? Aslında çocuğu doğurup, büyüterek insan yaşamının devamlılığını sağlayan kadının, yani genç kadının! O halde asıl adaletli olan yaşamın nasıl düzenleceğinin belirlenmesi ve sürdürülmesi kararları da ona ait olmak zorunda değil mi? 8 Mart 2020’de de dileğimiz Bundan önceki yıllarda olduğu gibi, adaletin gecikmeden yerini bulmasıdır. Bütün insanlığın çilesi ancak böyle azalabilir.

*https://www.evrensel.net/images/840/upload/dosya/157291.jpg


https://tr.euronews.com/2019/12/31/kadin-cinayetleri-2019-raporu-474-kadin-erkekler-tarafindan-olduruldu

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

​8 mart dünyaemekçi kadınlar günü kutlu olsun!

Cinsiyetler arası ayırımcılık başlayalı binlerce yıl olmuş. Erkek egemenliğini doyasıya dünya nimetlerinden faydalanarak yaşayan insanın eril canlısı bu gücünü paylaşmaya pek niyetli görünmüyor. Yine