Ara

Çocuğunuzun Beynini Nasıl Yapılandırırsınız?

Bebeklikten itibaren gelişim dönemlerinin  sağlıklı geçmesi bir insanın bütün ömrünü çok etkiler. Çocuğun yaşına uygun gelişimi bilmek ve buna göre davranmak bu yüzden çok önemlidir. Çocuğun hem duygusal ve hem de bununla elele giden çoklu zekasının gelişiminin, bedensel gelişimine uyumu için, ne azı ne çoğu tam dengede bir tutum gerekmektedir. Bu dengeyi yetiştirenler anlarlarsa olası problemlerin bir çoğu saf dışı kalır. Ve bireyleşme sürecindeki çocuk için yaşamında sağlıklı, interaktif ve yaratıcı bir insan olmak kolaylaşır.


Bu nedenle Psikolog Aynur Kartal Sayım ile Ebeveyn Eğitimini planladık. Sonuçların haftaların ardından hemen görüleceğini bildiğimiz için olabildiğince çok kişiye bu eğitimi ulaştırmayı hedefledik.-Eğitimimiz kimler içindir? Bebek bekleyenler

Bebeği olanlar

Çocuk ve ergen yetiştirenler

Bir bireyin gelişimini merak edenler 

Onlara eşlik edenler

-Eğitimimizin içerinde neler var?

İnsanın gelişimini öğrenmek Bu gelişimde onu yetiştirenlerin etkisini anlamak, Bu etkiyi en olumlu ve sağlıklı olarak sürdürmeyi öğrenmek.

-Eğitim yöntemimiz nedir? Tüm psikoloji tarihi boyunca gelişmekte olan, insanın psikolojik doğasını anlatan bilim, bugün artık (nöro) sinir bilim ile harmanlandı. Buna göre ilk andan itibaren karmaşık insan gelişimini anlamak daha netleşti. Bu bilimin ışığı günlük yaşamlarımızda çocuk yetiştirenleri son derece olumlu etkiliyor. Ebeveynler çocuklarını sevip kollayayım derken onlara istemeden verdikleri zararlardan nasıl kaçınırlar bunu öğreniyorlar. Ve yanı sıra, sağlıklı, mutlu ve yaratıcı bireylerin olgunlaşmasında onları yetiştirenlerin nasıl etkili olduklarını anlıyorlar.

Kendileri de gelişiyorlar.

İnteraktif  öğrenme metodu kullanıyoruz böylece eğitimimiz heyecanlı ve kalıcı oluyor.

-Çocuk psikolojik açıdan kaç yaşlarında gelişmeye başlar? Bebekler anne karnından itibaren psişik olarak da yapılanmaya başlarlar. Genetik geçişlerin yanı sıra annenin duygu durumu da bebek için belirleyicidir. -Çocuğun psikolojik gelişim çağları nasıldır? Anne karnındaki gelişme ile birlikte temel olarak altı dönem belirlenmiştir. Buna göre;

1

-Anne karnından doğuma kadarki evre Biz burada anne ve babanın çocuklarına her yönden hazırlanmaları ile ilgili çalışıyoruz ve bebeğin ilk andan itibaren sağlık ve mutlulukla aileye katılması için gerekenleri yapılandırıyoruz.

2 -Doğumdan altı aya kadar olan dönem Bu dönem ailenin tüm bireyleri için oldukça hassas ve kırılgan bir zamandır. Ancak bebeğin sağlıklı gelişimi için de en önemli dönemdir. Burada gerekirse bebeğe yakın olacak herkesin eğitimimize katılmasını öneriyoruz.

3 -Altı aydan üç yaşa kadar olan dönem Bebeğin oyun çağı çocukluğuna geçişi olarak bu dönem insan canlısının diğer memelilerden yaratıcılık anlamında ayrıldığı çok kıymetli zamanlarıdır. Çocuğun fiziksel (tuvalet eğitimi, uyku alışkanlığı, yeme alışkanlığı vb) ve zihinsel gelişiminin en hızlı olduğu zamanlarıdır. Çocuklarla birlikte zaman geçirenlerin en çok bilmeleri gereken, her an bebeğin yeni sinir hücre bağlantılarının oluşmasına öncülük ettikleridir. Öğrenme duygusal bağlarla kurulacak ve bebeğin deneyim kazanmasına izin vermekle devam edecektir. Böylece iletişimin dili çocuğun dünyasını yapılandıracaktır. Bir ömür boyu kullanacağı duygusal ve bilişsel zekasının temelleri bu dönemde daha hızlı kurulacak ve sağlamlaşacaktır. Her dönemde olduğu gibi çocuğun yaşına uygun gelişimi bilmek ve buna göre davranmak çocuk için çok önemlidir. Ne azı ne çoğu tam dengede bir tutum uygundur. Bu dengeyi yetiştirenler anlarlarsa gelişim süreçlerinin doğal sorunlarını büyütmeden ve sağlıklı olarak çözmek mümkün olacaktır.

4 -Üç yaştan altı yaşa kadar olan oyun çağı ve okula hazırlık Artık bireyleşme ve anneden ayrışma süreçleri hızlanmış ve günlük yaşama katılmaya iyice yaklaşmış çocuklar için tüm hayat oyunlarda prova edilir. Çocuk aile içi yaşantıyı bir sünger gibi içine çektiğinden rol modelleri olarak gördükleri kişileri kopya edip yansıtmaya da yine oyunlar aracılığıyla devam eder. Oyunlar sonradan kişinin en önemli duygu alanı olacak ve yaratıcılığının en temel fantezilerine malzeme olmaya bir ömür devam edecektir. Oyun terapimizle çocukları desteklerken, bu dönemin gelişimi içinde yakın çevrenin etkisini anne baba ilişkisinin etkisini anlatıyoruz. 5 -Yedi - oniki yaş arası ön ergenlik ya da ergenliğe hazırlık Birey olmak demek karar almak ve uygulamak demektir. Olgunlaşmak ise bu kararların sorumluluğunu almak anlamına gelir. Taşıyacağı kadarından sorumlu olması ön ergenler için gereklidir.

Çocukluk sınırlarını dengede genişletmek bu yaş çocuklar için özgüvenli olmalarının önünü açacaktır. Böylece gelecekteki karmaşık problemlere yaratıcı, mutlu çözümler geliştirme başarısı gösterirler. 6 -Ergenlik dönemi Artık yaşam giderek karmaşık bir hale dönüştü. Birey olmakla ilgili sorumluluklar arttı. Cinsellik baskıları ile kimlik sahibi olmak karmaşaları birbirine dolaştı.

Ergenlere eşlik eden yetişkinlere yine büyük görevler düşüyor. Yetişkinler kendileriyle ilgili yetersizlik duyguları ve çocuklarıyla ilgili kaygılılar ve ergenlik davranışlarının tehlikelerle dolu olduğunu düşünüyorlar.

Çaresizlik ve bilinçsizliği hiç affetmeyen ve hatta çok büyük olumsuz sonuçlara yol açabilen bir dönem.

Destek alınarak rahatça içinden çıkmak mümkünken bunca göz yaşına değer mi? PS; Her türlü Sorularınız için lütfen arayınız Telf; 0532 565 04 75 İLGİNİZE TEŞEKKÜRLERİMİZ VE SEVGİLERİMİZLE Psikolog                                                          Psikolog Ayşegül Denizci Uğur                                    Aynur Kartal Sayım

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

​8 mart dünyaemekçi kadınlar günü kutlu olsun!

Cinsiyetler arası ayırımcılık başlayalı binlerce yıl olmuş. Erkek egemenliğini doyasıya dünya nimetlerinden faydalanarak yaşayan insanın eril canlısı bu gücünü paylaşmaya pek niyetli görünmüyor. Yine